„C’mon C’mon” Mike’a Millsa…

„C’mon C’mon” Mike’a Millsa triumfuje na festiwalu ENERGACamerimage! Film w kinach od 21 stycznia

Film Mike’a Millsa z Joaquinem Phoenixem w roli głównej i zdjęciami Robby’ego Ryana zachwycił światowych operatorów, widownię oraz jury festiwalu ENERGACamerimage. „C’mon C’mon” zdobył główną nagrodę – Złotą Żabę – oraz Nagrodę Publiczności, pokonując w rankingu widzów i ocenach jury zarówno „Diunę” Denisa Villeneuve’a, jak i „Belfast” Kennetha Branagha, „Tragedię Makbeta” Joela Coena oraz „Króla Richarda” z Willem Smithem. Jedynym filmem w historii festiwalu, który zdobył jednocześnie te dwie najważniejsze nagrody był „Joker” (także z Joaquinem Phoenixem) z 2019 r. Powszechnie uznawany za czarnego konia przyszłorocznych Oscarów film trafi do polskich kin 21 stycznia.

„C’mon C’mon” to wielki powrót Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów”, a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera” rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.

Phoenix wciela się w „C’mon C’mon” w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.

Phoenix, Hoffman i Norman tworzą na ekranie fenomenalne, bezbłędnie zgrane trio, a zachwycający naturalnością Woody Norman to zjawisko, jakiego w kinie nie było od lat. Nic dziwnego, że coraz częściej mówi się o Oscarze dla debiutującego w „C’mon C’mon” chłopca. Poruszający film Mike’a Millsa zasłużył zresztą na więcej nominacji. Jest bowiem najlepszą możliwą odpowiedzią na niepokój i niepewność naszych czasów. Uważny, ciepły, skupiony wokół najważniejszych relacji „C’mon C’mon” działa terapeutycznie: uczy wzajemnej troski, okazywania emocji, zszywania naderwanych więzi. Dowodzi też, że najmłodsze pokolenie, które tak chętnie oskarżamy o egoizm, ma nam do zaoferowania o wiele więcej, niż sądzimy. Wystarczy tylko tych dzieciaków uważnie posłuchać. To one są przyszłością.

„C’mon C’mon” od 21 stycznia w kinach.

#film #filmy #kino #joaquinphoenix #usa #kultura #sztuka #rozrywka #nagroda #camerimage #festiwale #rodzina #komedia #dzieci #rodzicielstwo #relacjemiedzyludzkie #oscary #oscary2022